we władzy szejka igor kaczmarczyk

We władzy szejka

Igor Kaczmarczyk

Prószyński Media
2023


Gdzie kupię

Polski konsul Tomek trafia do pogrążonego w chaosie muzułmańskiego Jemenu, gdzie szerzy się rebelia, a Al-Kaida znajduje bezpieczną przystań. Ma z ogarniętego wojenną pożogą terenu ewakuować polsko-jemeńskie rodziny, ale przy okazji wplątuje się w niebezpieczne wydarzenia z udziałem radykalnych islamistów i pięknych, lecz perfidnych kobiet.

„We władzy szejka” to miłosna epopeja, która zaczyna się w okresie istnienia brytyjskiego Protektoratu Adenu, a kończy w czasie krwawych walk z Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego i buntownikami ruchu Huti. Tym razem nieprzewidziane komplikacje zaważą na związku Ślązaczki Zosi i Jemeńczyka Samira.

A kim okaże się tytułowy szejk? Bogaczem czy plemiennym przywódcą?
Powieść „We władzy szejka” jest oparta na osobistych przeżyciach autora. To druga część serii „Kulisy zakazanych związków” (pierwsza nosiła tytuł „Islamskie fatum”). Autor ukazuje życie w krajach muzułmańskich oczami polskiego konsula.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Średnia ocen:

4.2 / 5
6 ocen
4 recenzji
5 1
4 5
3 0
2 0
1 0

Oceń książkę

DODAJ RECENZJĘ

RECENZJE CZYTELNIKÓW

Qchcia
24.08.2024
“We władzy szejka” autorstwa Igora Kaczmarczyka Druga książka z cyklu „Kulisy zakazanych związków”, podobnie jak jej poprzedniczka traktuje o życiu dyplomatów na placówkach, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle książek o podobnej tematyce. W tej części jednak zdecydowanie dostałam już to, czego oczekiwałam! Pozycja wciąga tak, że trudno odłożyć ją nawet na moment – naprzemienne sytuacje z życia dyplomatów (kontynuacja pierwszej części) z akcją dziejącą się w Anglii i Jemenie, której główną bohaterką jest młoda Polka, Zofia. Młoda polonistka Zosia, która wyjeżdża do Anglii w ramach programu au-pair poznaje tam starszego od siebie Samira, Jemeńczyka. Akcja przenosi się do Jemenu w momencie odwiedzin rodzinnych stron męża. W książce pełno jest wyjaśnień kultury arabskiej oraz islamu. Pojawia się także wątek Huti oraz jemeńskich żydów. Zdecydowanie polecam przeczytać!
paulaczyta
22.09.2023
Tomasz jest polskim konsulem i ze względu na wykonywany przez siebie zawód trafia do chaotycznego muzułmańskiego miasta Jemenu. Tam szerzy się rębaków, Al-Kadia ma bezpieczną przystań, a zadaniem Tomasza jest ewaluowanie polsko-jemeńskich rodzin. Jednak jak można by się domyślać wcale nie będzie to takie łatwe zadanie. Przypadkowo zostaje wplątany w niebezpieczne zdarzenie, gdzie nie zabraknie ani radykalnych islamistów ani pięknych choć dwulicowych kobiet. Czy uda mu się z tego wyplątać? To historia o butach, komplikacjach, ale także uczuciach jak te pomiędzy Zosia ze Śląska, a Samirem pochodzącym z Jemenu. Do tego wiele skomplikowanych sytuacji, bogaczy, plemiennych ludzi. To niebanalna, ciekawa historia, która przybliża nam tamtejszą kulturę.
Ela
18.09.2023
Powieść „We władzy szejka” Igora Kaczmarczyka przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Powstała ona w oparciu o własne doświadczenia autora. Jest to druga część serii „Kulisy zakazanych związków”. Opowieść toczy się na dwutorowo. Jedna część opowiada o Tomku – polskim konsulu w Arabii Saudyjskiej i Jemenie. Autor opisuje tu życie dyplomatów w krajach arabskich. Konieczność dbania o obywateli swojego kraju w innym kraju nie zawsze jest bezpieczna i bezproblemowa. W książce autor opisuje między innymi starania o wywiezienie z Jemenu obywatelek Polski w związku z narastającymi konfliktami i walkami. Druga część opowieści to historia Zosi, młodej Ślązaczki, która wyjeżdża za pracą do Anglii. Tam poznaje i poślubia Jemeńczyka. Żyje im się szczęśliwie to czasu, kiedy Samir przyjeżdża z żoną i dziećmi do wioski swojego ojca – szejka w Jemenie. Okazuje się, że była to pułapka. Po licznych dramatycznych wydarzeniach Tomkowi udaje się doprowadzić do uwolnienia Zosi z rąk okrutnego brata Samira. Powieść przybliżyła mi kulturę i obyczaje krajów arabskich. Poznałam realia życia kobiet w tej społeczności, tak różne od życia w Polsce i ogólnie w krajach europejskich. Na uwagę zasługują także opisy różnych miejsc w Arabii Saudyjskiej i Jemenie jak choćby opis Sany – stolicy Jemenu czy pustyni w Dahna Lop. Żywy język i wartka akcja opowieści wciągnęły mnie nie pozwalając się nudzić.
  • 1
  • 2